We wtorek 11 czerwca 2024 roku uczestnicy projektu Erasmus+ nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000136617 odbywający praktyki w Danii i we Włoszech zaprosili społeczność szkolną na spotkanie podsumowujące zrealizowany projekt. Spotkanie miało na celu podzielenie się doświadczeniem i rezultatami odbytych mobilności.
Budżet projektu wyniósł 57.785 euro i był współfinansowany przez Unię Europejską.
Spotkanie podsumowujące rozpoczęło się prezentacją przygotowaną przez uczestników praktyk, podczas której uczestnicy podzielili się z uczniami, nauczycielami swoimi refleksjami na temat odbytych mobilności.
Opowiadali o miejscach odbywania praktyk, zadaniach, czynnościach, które wykonywali podczas praktyk, prezentowali efekty pracy, a także opowiadali o programie kulturowym i przyjaźniach zawartych podczas realizacji projektu. Po zakończonych prezentacjach odpowiadali na pytania publiczności.
Po części oficjalnej uczestnicy mobilności w Danii i we Włoszech zaprosili na bardzo ciekawe warsztaty podczas których podzielili się zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami, które rozwinęli podczas realizacji projektu.
Praktyki uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych zrealizowane w najlepszych restauracjach Riminii
Uczestnicy praktyk zaprosili uczniów szkoły na warsztaty pt. „ABC krewetek” oraz „Tajniki kuchni włoskiej”.
Podczas warsztatów „ABC krewetek” Igor Borkusz przeprowadził szkolenie z czyszczenia, obierania, porcjowania oraz doprawiania krewetek. Uczestnicy mieli okazję nauczyć się nie tylko czyszczenia krewetek, ale również mogli poznać różne sposoby i metody ich obróbki, a przede wszystkim nabyli umiejętność rozpoznawania ich jakości.
Warsztaty „Tajniki kuchni włoskiej” przeniosły uczestników do kulinarnej przygody w krainie włoskich specjałów. Uczestnicy warsztatów dzięki doświadczeniu uczniów odbywających praktyki we włoskich restauracjach poznali nie tylko składniki oraz przyprawy kuchni włoskiej, ale pod ich doświadczonym okiem przygotowali włoskie potrawy takie jak: caprese, tagiatelle z krewetkami, pizza, bruschetta. Nie zabrakło też włoskich deserów: tiramisu i pana cotty z sosem truskawkowym.
Podsumowanie projektu zakończyło się wspólną biesiadą w doskonałej atmosferze.
Praktyki uczniów technikum agrobiznesu zrealizowane w ”Green Academy” w Danii
Warsztaty pt. „Rolnictwo precyzyjne” poprowadzili uczniowie odbywający praktyki pod okiem opiekuna praktyk podczas mobilności p. L. Podhalicz oraz p. D. Mielnika.
W części teoretycznej uczniowie rozmawiali o Rolnictwie 4.0 i jego wdrażaniu w duńskich gospodarstwach. Uczestnicy mobilności podzielili się poznanymi innowacjami, zdobytą wiedzą z młodszymi uczniami, a w części praktycznej doświadczeniem i nowymi umiejętnościami. Warsztaty były okazją do poznania możliwości drona multispektralnego i jego wykorzystania do oceny wskaźnika NDVI pobliskiej roślinności, a także do sprawdzenia swojej wiedzy, umiejętności i precyzji ponieważ zajęcia praktyczne odbyły się na szkolnym placu manewrowym .
Uczniowie zostali podzieleni na 3-4 osobowe zespoły i ruszyli do konkurowania w 3 konkurencjach obejmujących:
loty dronem na przygotowanym torze,
precyzyjna jazda ciągnikiem z wykorzystaniem systemu GPS i auto track,
jazda po łuku z przyczepą oraz parkowanie równoległe.
Wszystkie przygotowane konkurencje były oceniane pod względem precyzji i czasu wykonania.
Była to wspaniała okazją do prezentacji zdobytych umiejętności przez uczestników praktyk zorganizowanych w ramach projektu Erasmus +, integracji społeczności szkolnej, zdobycia nowych umiejętności i doskonalenia kompetencji społecznych i kulturowych.
Comentarios