Rimini jest najpopularniejszym kurortem wakacyjnym we Włoszech i jednym z najbardziej znanych nad całym Adriatykiem. Największym atutem jest szeroka, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do Adriatyku. Morze jest w tym rejonie czyste i ciepłe, chociaż z uwagi na piaszczyste dno i pływające w Adriatyku skorupiaki kolor morza nie jest tak przejrzysty jak na wybrzeżach, gdzie plaże są żwirowe lub skaliste.
Historyczne centrum Rimini możesz zwiedzić tzw. Trasą Rzymską
Łuk Augusta – najstarszy łuk zachowany w północnych Włoszech, wyznaczający wstęp do miasta dla osób przybywających z Flaminio, trasy wyznaczonej przez konsula Flaminio w 220 r. p.n.e., łączącej Rzym z Rimini. Łuk wzniesiono w 27 r. p.n.e.
Porta Montanara – pochodzi z I wieku p.n.e. Zaokrąglony łuk, wykonany z bloków piaskowca, był jednym z dwóch otworów bramy umożliwiających wstęp do miasta tym, którzy przybywali z Via Aretina.
Plac Trzech Męczenników (Rynek/Forum) – na skrzyżowaniu dwóch głównych arterii komunikacyjnych. W pobliżu obecnego Placu Trzech Męczenników znajduje się Forum.
Rimini Caput Viarum – trasa multimedialna i interaktywna.
Most Tyberiusza Most – zbudowany z kamienia istryjskiego w 21 r. n.e. Rozciąga się na długości ponad 70 m na 5 łukach spoczywających na masywnych filarach. Most, będący punktem początkowym Via Emilia i Via Popilia, wyróżnia się projektem inżynieryjnym i architektonicznym.
Muzeum Miejskie.
Dom Chirurga (Domus del Chirurgo) – obszar archeologiczny otwarty dla zwiedzających, ponad 700 m2 przedstawiających 2000 lat historii miasta.
Rzymski amfiteatr – konstrukcja amfiteatru pochodzi z II wieku n.e.
Rimini możesz zwiedzić też trasą od średniowiecza do renesansu:
Świątynia Malatesty – Sigismondo Pandolfo Malatesta w połowie XV wieku przekształcił istniejący wcześniej budynek w uroczyste formy zaprojektowane przez Leona Battistę Albertiego, które czynią go arcydziełem epoki Renesansu. Wewnątrz można podziwiać krucyfiks autorstwa Giotta. Matteo de’ Pasti i Agostino di Duccio działali z niemalże malarską wrażliwością przy marmurowym pokryciu sześciu bocznych kaplic.
Kościół Sant’Agostino – pod względem wielkości oraz zgromadzonych w nim skarbów sztuki jest jednym z najważniejszych kościołów w mieście.
Zamek Sismondo lub Rocca Malatestiana – niedawno zakończono prace konserwatorskie nad przywróceniem obwodu starożytnej fosy i murów miasta oraz przebudowę placu z widokiem na zamek noszący jego nazwę.
San Fortunato – kościół z 1418 r., wznoszący się na wzgórzu Covignano, który pod nazwą Santa Maria in Scolca był opactwem Oliwetów zbudowanym na ruinach istniejącego tu wcześniej zamku.
Plac Cavour, Pałace dell’Arengo i Podestà, Fontanna Szyszki (Fontana della Pigna) – Plac Cavour już od średniowiecza odgrywał główną rolę. Na plac wychodzą trzy budynki. Najstarszy z nich to Pałac dell’Arengo, zbudowany w 1204 r., pod którego szerokim portykiem miał swoją siedzibę wymiar sprawiedliwości, a w ogromnej sali na pierwszym piętrze, z oknami arkadowymi, miały miejsce zgromadzenia gminne.
Muzeum Miejskie – sekcja Średniowiecza i Renesansu.
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest San Giuliano.
Historyczna dzielnica Rimini, do której wchodzi się po liczącym 2000 lat Moście Tyberiusza. W San Giuliano odkryjesz małe, kolorowe kamieniczki, liczne murale, donice z kwiatami rozstawione wzdłuż ulic, spokojny rytm życia i kilkanaście przytulnych barów i restauracji. Osoby opowiadające o tym, że Rimini to tylko hotele i plażowe leżaki, zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że tuż obok plaży leży urokliwa dzielnica San Giuliano.
Ciekawostką jest fakt, że w 1920 r. w Rimini urodził się słynny włoski reżyser Federico Fellini. W 2003 r. w mieście otworzono muzeum poświęcone jego twórczości. Na cześć Felliniego nazwano też międzynarodowy port lotniczy w Rimini.
Comments